Pobierz tapety na swój pulpit!Dla roździelczości:
800x600 / 1024x768


Dla roździelczości:
800x600 / 1024x768


CZERSK (powiat chojnicki; woj. Pomorskie) - Miasto liczące 9 500 mieszkańców, położone przy drodze krajowej nr 22.

Warto zobaczyć:

- Kościół neogotycki pod wezwaniem św. Marii Magdaleny zbudowany w latach 1910 - 1913. Wnętrze kościoła wyposażone jest w stylach: neoromańskim (kropielnica), gotyckim (kielich z końca XV wieku), renesansowym (wielki ołtarz św. Trójcy - wybitne dzieło sztuki sakralnej, wykonany w 1611 r. przez gdańskiego mistrza malarskiego Hermana Hana.

- Cmentarz jeńców rosyjskich z I wojny światowej

- Centrum miasta - połączenie tradycyjnej zabudowy wzdłuż ulicy Kościuszki - tzw. "ulicówka" z nowoczesnym centrum handlowo usługowym (ul. Ostrowskiego), stale się rozrastającym.

W Czersku znajduję się również nowoczesna hala sportowa z widownią na 400 osób, przygotowana do organizacji imprez sportowych i rozrywkowych.

BLISKO CZERSKA:

I. Rytel
Wieś letniskowa (ok. 1670 mieszkańców), położona również przy drodze krajowej 22. Dzięki malowniczym okolicom: Brdzie i Wielkiemu Kanałowi Brdy Rytel stanowi doskonały punkt etapowy spływów kajakowych.

Warto tutaj zobaczyć:
- neobarokowy kościół NMP Królowej Różańca Św., pozostałość ewangelickiego cmentarza znajdującego się we wsi.

W sezonie letnim organizowane są w regionie liczne imprezy turystyczno-kulturalne, a okoliczne lasy obfitują w grzyby i jagody. Turysta spragniony kontaktu z przyrodą znajdzie w naszych okolicach doskonałe warunki do wypoczynku.

II. Ostrowite
Wieś letniskowa położona nad jeziorem Ostrowite, 7 km od Czerska - kąpielisko strzeżone. Stanica wodna, służy entuzjastom żeglarstwa. Jest tutaj szeroki wachlarz jednostek pływających, stanowiący bazę szkoleniową Uczniowskich Klubów Sportowych. Jezioro Ostrowite jest regularnie zarybiane (karp, węgorz, lin, szczupak), zezwolenia na połów można nabyć w Urzędzie Miejskim w Czersku.

III. Odry
Wieś położona 14 km na północ od Czerska.

Warto zobaczyć:
- Kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia NP. Marii zbudowany w latach 1931 - 1933 z wysoką wieżą. We wnętrzu gotycka ok. 1420 - 1430 rzeźba Chrystusa Zmartwychwstałego, barokowa puszka z 1686 r., 4 barokowe lichtarze cynowe z XVIII w., niebieski ornat z XVIII w. wykonany z tkaniny broszowej o motywach kwiatowych.

- Obok wsi znajduje się rezerwat "Kręgi Kamienne" - znany przede wszystkim jako cmentarzysko kurhanowe. Rezerwat został utworzony w 1958 r. Rezerwat ten jest unikalnym obiektem archeologicznym i przyrodniczym w skali europejskiej, którego obszar wynosi około 16 ha.
Wewnątrz ogrodzenia pośród rzadkiego sosnowego lasu znajduje się 10 całych i 2 fragmenty kręgów kamiennych, z których najmniejszy posiada średnice 15 m, a największy 33 m, na obwodnicy kręgów ustawione są kamienie, wystające od 20 do 70 cm ponad powierzchnię ziemi. Oprócz kręgów znajduje się w rezerwacie ponad 20 kurhanów o średnicy od 8 do 12m i wysokości od 0,5 do 2 m. Obficie porastające teren kręgów wrzosy, mchy i porosty kryją liczne niespodzianki archeologiczne. Po wielu badaniach uznano, że obiekt ten jest cmentarzyskiem Gotów, a kurhany i kręgi grobami, czas ich powstania szacuje się na 1 i2 w n.e. W kręgach znaleziono ozdoby i naczynia okresu rzymskiego. Kręgi stanowią ciekawy przedmiot badań: historycznych, archeologicznych, przyrodniczych, kulturowych, kosmologicznych.Poza tym chroni się tutaj kilkadziesiąt gatunków porostów naskalnych, które występowały we wczesnej epoce polodowcowej.

IV. Fojutowo
Do atrakcji turystycznych należy także leżący na pograniczu gminy akwedukt we wsi Fojutowo będący skrzyżowaniem dwóch cieków wodnych: Czerskiej Strugi i Wielkiego Kanału Brdy. Jest to najdłuższa (75m) i najmasywniejsza tego rodzaju budowla w Polsce. Płynące kilka metrów wyżej wody kanału wybudowanego w połowie XIX stulecia przechodzą nad Czerską Strugą. Sam akwedukt wzniesiono w latach 1845-49, wzorowano się na rzymskich budowlach o podobnym przeznaczeniu.

V. Zapora - Mylof
Wieś położona 22 km na zachód od Czerska, 7 km od Rytla. Największym zbiornikiem wodnym jest jezioro Zapora powstałe po spiętrzeniu wód Brdy poprzez zaporę z malowniczym przepustem wodnym w formie schodów (spadek wody 12 m, prędkość 22 m/s), obok znajduje się elektrownia wodna.


Wersja do druku